ZenCart

Úvod

Projekt ZenCart je OpenSource řešení elektronického obchodu. Autoři tohoto programu si dali za cíl vytvořit internetový obchod, který bude jednoduše ovladatelný nejen pro zákazníky, ale také lehce spravovatelný pro obchodníky, a to včetně poměrně jednoduché instalace.

V současné verzi je však zatím značně neoptimalizovaný a každé načtení stránky volá extrémní množství dotazů na databázový server. Z tohoto důvodu používejte ZenCart pouze pro malé obchody s nízkou návštěvností a menším množstvím produktů.

Standardní instalace ZenCart obsahuje značné množství kritických bezpečnostních děr, které jsou hojně vyhledávány a zneužívány hackery. Proto věnujte dostatečnou pozornost pokynům pro zabezpečení ZenCart. Pokud nedisponujete dostatečnými znalostmi pro aplikaci bezpečnostních prvků, doporučujeme ZenCart vůbec nepoužívat a raději vyhledat alternativu.

Instalace

Pouze pro PHP 5.3.0 nebo vyšší, v případě starší verze PHP doporučujeme přesun - stačí nás kontaktovat

Nejdříve je třeba ZenCart stáhnout, což můžete například na oficiálním webu projektu (http://www.zen-cart.com/). Po rozbalení nakopírujte všechny soubory do Vašeho adresáře na serveru. Můžete použít i WebFTP, jehož prostřednictvím můžete projekt umístit na server včetně rozbalení.

Instalátor spustíte tak, že v internetovém prohlížeči otevřete URL vas_adresar.example.com. Pokračujte tlačítkem „Click here". Zde uvidíte uvítací informace a po potvrzení souhlasu s licencí se objeví první fáze instalace. V dalším kroku proběhne kontrola konfigurace, pokud je vše v pořádku, můžete zahájit instalaci kliknutím na „Install"

V následující fázi instalace na Vás čeká vyplnění údajů souvisejících s MySQL databází. Tyto údaje obdržíte e-mailem při založení Vašeho webhostingového účtu. Databázi je samozřejmě třeba nejdříve vytvořit, což učiníte v administraci. Při zakládání databáze doporučujeme zvolit kódování utf-8. Po vyplnění klikněte na "Save Database Settings". Vodítkem pro správné vyplnění Vám může být tento obrázek:

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit.cz!

V další fázi je vše přednastaveno. Můžete si zvolit SSL zabezpečení a poté klikněte na "Save System Settings". Dalším krokem je vyplňování údajů o Vašem e-shopu. Všechny tyto údaje je samozřejmě možné měnit přes administraci i po dokončené instalaci. V následující fázi si zvolíte login a heslo do administrace. Po potvrzení těchto údajů je instalace dokončena. Tyto údaje doporučujeme pečlivě uschovat.

Konfigurace

Po instalaci odstraňte zc_install a přejmenujte adresář admin (např. na admXYZ). Taktéž je z bezpečnostních důvodů doporučeno zakázat práva zápisu do souborů includes/configure.php a admin/includes/configure.php - u těchto souborů nastavte chmod 444 (např. přes WebFTP). Nejen na tato doporučení, ale i na chyby v nastavení, Vás program vždy upozorní v horní části obrazovky. Do administrace e-shopu vstoupíte přes prohlížeč otevřením URL adresar.domena.tld/admin/

Zabezpečení

Velkou pozornost věnujte samotnému zabezpečení ZenCartu, v základním stavu po instalaci je snadno zneužitelný hackery. Základní kroky, které byste měli provést, naleznete přímo v dokumentaci (součást instalace) nebo na stránce vývojářů.

Mnoho úspěchů s projektem ZenCart vám přeje tým ONEbit.cz.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.