Wordpress

Úvod

WordPress je uživatelsky přívětivá publikační platforma s důrazem na estetičnost a užitečnost, ideální pro správu blogu, osobních stránek apod. Nejen instalace, ale i samotný provoz je skutečně jednoduchý a nevyžaduje znalost programovacích jazyků.

U posledních verzí WordPress značně vzrostla jeho náročnost na spotřebu paměti a procesorového času serveru. Doporučujeme včas zvážit vhodný tarif.

Instalace

Pro instalaci WordPressu můžete postupovat podle obecného návodu k instalaci redakčního systému.

Potřebné soubory získáte ze stránek autorů projektu, tyto soubory bude potřeba umístit do prostoru Vašeho účtu. Česká lokalizace WordPressu je k dispozici ke stažení na české verzi stránek autorů. Doporučujeme použít WebFTP (http://webftp.onebit.cz), které se hravě postará o nahrání .zip archivu, jeho rozbalení a umístění do prostoru Vašeho účtu.

Obsah archivu je rozbalen do adresáře /wordpress. Archiv proto rozbalte přímo do výchozího adresáře FTP účtu a adresář přejmenujte. Pro zobrazení nových stránek na adrese www.example.com přejmenujte vytvořený adresář /wordpress na /www (původní adresář www bude potřeba nejdříve přejmenovat nebo odstranit).

Instalace je velmi jednoduchá a časově nenáročná. Jednotlivé kroky si však popíšeme. Samotnou instalaci spustíte otevřením URL podle zvolené subdomény, například www.example.com, ve Vašem internetovém prohlížeči. V následujícím kroku budete vyzváni k zadání údajů pro spojení s databází. Vzorový příklad vyplněné tabulky naleznete na následujícím obrázku:

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit!

Databázi nejdříve vytvořte pomocí administrace ONEadmin, doporučujeme zvolit kódování utf-8. Instalátor ověří správnost zadaných údajů a pokud je vše v pořádku, je možné pokračovat v instalaci.

V případě, že se spojení s databází nezdaří, zkontrolujte prosím znovu název databáze, MySQL uživatele, heslo k mysql uživateli a adresu databázového serveru 127.0.0.1.

V dalším kroku budete vyzváni k vyplnění údajů pro přístup do administrace WordPressu. Volíte zde uživatelské jméno, heslo, případně název stránky a e-mail správce. Tyto údaje volíte dle vlastního uvážení a slouží výhradně k administraci samotného redakčního systému.

Kliknutím na tlačítko Instalovat WordPress zahájíte instalaci. Instalace obvykle proběhne během malé chvilky a na jejím konci budou zobrazeny všechny důležité informace a odkaz na přihlášení do administračního rozhraní systému WordPress. Přihlašovací údaje jsou také zaslány na e-mail správce stránek vyplněný při instalaci.

Údaje zde vyplněné nahraďte Vašimi vlastními.

Přejete-li si využívat pěkných adres (NiceURL), ujistěte se prosím, že pro účet máte aktivovány přepisovací pravidla. Aktivaci jednoduše provedete v administraci v sekci Služby → PHP → Aktivace .htaccess (mod_rewrite)

Pluginy a šablony

Systém WordPress je připraven na rozšiřování pomocí tzv. pluginů. Jedná se o dodatečně instalované balíčky, které rozšiřují funkce systému. Šablony naopak nabízí jednoduchou změnu vzhledu.

V případě pluginů i šablon dopředu zvažte jejich instalaci a náročnost na výkon serveru. Některé šablony a pluginy mohou být velmi náročné a v případě využití více pluginů současně může dojít k citelnému zpomalení načítání prezentace.

Pluginy i šablony doporučujeme instalovat z ověřených zdrojů. Instalováním těchto doplňků z nedůvěryhodných zdrojů se vystavujete riziku zneužití prezentace, obdobně jako u Vašeho soukromého počítače, telefonu či jiného zařízení.

Oficální stránky autorů projektu naleznete na adrese wordpress.org. Nepleťte si je prosím s komerčními stránkami wordpress.com.

Jestliže u Vašeho WordPressu budete používat načítání externích dat (např. RSS čtečku apod.), kontaktujte nás pro aktivaci allow_url_fopen. Povolení této funkce umožní načítání zdrojů z externích zdrojů.

Mnoho úspěchů s WordPress Vám přeje tým ONEbit.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.