Jak přednostně registrovat expirovanou .CZ doménu?

Zájemci o expirované domény mohou využít služby přednostní registrace .CZ domén u ONEbit. Tato služba výrazně zvyšuje šanci na odchyt domén, které budou uvolněny k opětovné registraci.

Jak přednostní registrace funguje

Podle pravidel registru CZ.NIC dochází v 61. dni po expiraci ke smazání doménových názvů z centrálního registru. Zdali již byla či nebyla doména uvolněna (objekt v registru již neexistuje), lze zjistit pouze požadavkem na novou registraci domény a právě na zasílání těchto požadavků je založena služba přednostní registrace. Dotazy na registraci může provést pouze akreditovaný registrátor a čím časteji požadavek zasílá, tím je vyšší šance na registraci.

Postup uvolnění domén k nové registraci

Po expiraci a uplynutí ochranné lhůty domén se nachází doména ve stavu "To be deleted". Tento stav trvá 24 h, během uvedené doby může být doména kdykoliv z registru uvolněna k opětovné registraci. Z veřejného dotazu na registr CZ.NIC je možné pouze vyčíst informaci konkrétního stavu domény ke smazání, nikoliv samotného uvolění. Informaci ohledně faktického smazání nelze veřejně získat.

Po uplynutí 61 dní od expirace domény již registr CZ.NIC standardně hlásí informaci, že je doména volná k nové registraci a může si jí tak kdokoliv objednat skrze objednávkový formulář.

Postup přednostní registrace domény

V případě zájmu o přednostní registraci .CZ domény nás stačí kontaktovat. Pro zahájení pokusů o registraci je nutné před samotnou expirací uhradit registraci domény dle platného ceníku. K tomu je účtován poplatek za přednostní registraci domény podle počtu dotazu do registru CZ.NIC. Konkrétní výši poplatku vám sdělíme předem při komunikaci vytvoření objednávky přednostní registrace.

Poplatek přednostní registrace domén je vratný v případě, že stávající majitel doménu prodloužil ještě v "Ochranné lhůtě". V takovém případě je vrácen i poplatek za registraci domény. Poplatek za přednostní registraci není vratný v případě, že se podařilo doménu zaregistrovat jinému registrátorovi. V tomto případě je vrácen pouze poplatek za novou registraci domény.

Doménu lze zaregistrovat na platný ID kontakt, který je je vytvořen v registru NIC.CZ. Kontakt je v případě potřeby vytvořen před samotnou registrací domény nebo lze využít stávající platný kontakt.

 

Kopírování, publikování nebo šíření obsahu není dovolené bez předchozího písemného souhlasu společnosti ONEsolution s.r.o.