phpRS

Úvod

phpRS je OpenSource redakční systém. Hlavními rysy tohoto redakčního systému jsou jednoduchost a výkonnost. PhpRS umožňuje například každému uživateli nastavit zvlášť jeho přístupová práva od administrátora až po čtenáře. Hlavním výstupem webového redakčního systému phpRS jsou dynamicky generované HTML stránky, ke kterým čtenáři i uživatelé přistupují prostřednictvím internetových prohlížečů. Výčet funkcí a charakteristik phpRS je rozsáhlý, proto Vás místo zbytečného popisování odkážeme na stránky autorského týmu (http://www.supersvet.cz/) a přejdeme na instalaci produktu.

UPOZORNĚNÍ: Systém phpRS přestal být v roce 2008 vyvvíjen.

Instalace

Pouze pro PHP 5.3.0 nebo vyšší, v případě starší verze PHP doporučujeme přesun - stačí nás kontaktovat

Potřebné soubory nejdříve stáhnete z download sekce výše zmíněného webu http://www.supersvet.cz/download.php a rozbalíte. Případně použijte WebFTP, který se hravě postará o upload, rozbalení a umístění souborů na FTP. Doporučujeme stáhnout verzi s kódováním utf-8.

Projekt se nachází v adresáři phprs. Ještě před samotným kopírováním na server je třeba uskutečnit první část konfigurace. Instalace neprobíhá webovým formulářem, ale jednoduchým přepsáním údajů v souboru config.php, který po rozbalení najdete v adresáři phprs (jehož obsah budete kopírovat na FTP).

Konfigurace config.php

Otevřete si tedy soubor config.php v libovolném editoru. Tento soubor je rozdělen do deseti sekcí, přičemž prvních osm obsahuje konfigurovatelné údaje. Samotné funkčnosti redakčního systému se týkají jen první dvě sekce, proto se na ně podíváme podrobně. V první sekci "db server" se jedná o nastavení údajů souvisejícími s MySQL databází. Většinu těchto údajů obdržíte při založení Vašeho webhostingového účtu. Databázi je samozřejmě nejdříve nutné vytvořit pomocí administrace. Při zakládání databáze zvolte kódování utf-8.

Nyní k jednotlivým řádkům konfigurace:

$dbserver = "127.0.0.1";  // IP adresa MySQL serveru.
$dbuser = "example.com";  // Uživatelské jméno k Vašemu MySQL, které jste při založení účtu obdrželi.
$dbpass = "heslo";     // Heslo k MySQL, které jste obdrželi.
$dbname = "examplecom1";  // Název databáze, kterou jste založili.
$rspredpona = "rs_";    // Rozlišující databázová předpona (můžete ponechat).

V druhé sekci "http server" zadáte údaje týkající se www serveru.

$wwwname="Název webu";        // Vámi zvolený název webové prezentace
$baseadr="http://www.example.com/"; // URL WWW serveru (musí být ukončeno lomítkem)
$redakceadr="redakce@example.com";  // E-mailová adresa Vaší redakce.
$infoadr="informace@example.com";  // Sekundární adresa.

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit.cz!

Po uložení souboru jej pomocí FTP opět zkopírujete zpět k ostatním souborům projektu phpRS.

Vytvoření phpRS databáze

phpRS databázi lze vytvořit několika způsoby. My si popíšeme pouze jeden způsob, který je nejvíce uživatelsky přívětivý.

Jedná se o použití php skriptu. V kořenovém adresáři stáhnutého balíku se nachází soubor db_phprs.php, který zkopírujete do Vašeho adresáře na server k ostatním souborům projektu. Samotné vytvoření phpRS databáze již pak jen spočívá ve spuštění tohoto skriptu, který po vyplnění krátkého dotazníku sám tuto databázi vytvoří. Spustíte jej tak, že ve Vašem prohlížeči otevřete URL adresar.example.com/db_phprs.php a vyplníte potřebné údaje. Vodítkem pro správné vyplnění Vám může být tento obrázek:

Po ověření správného nastavení soubor db_phprs.php smažte.

Administrace systému

Do administrativní sekce systému se přihlásíte prostřednictvím internetového prohlížeče, zadáním URL adresar.example.com/admin.html. Login pro první spuštění je „admin“ a heslo je „heslo“. Z bezpečnostních důvodů doporučujeme heslo ihned po přihlášení změnit. Tímto je instalace dokončena.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.

Kopírování, publikování nebo šíření obsahu není dovolené bez předchozího písemného souhlasu společnosti ONEsolution s.r.o.