Obecný návod pro instalaci CMS

Opensource redakční systémy Vám umožní pohodlně vytvářet obsah webové prezentace bez nutnosti znalosti programovacího jazyka. V tomto článku si popíšeme obecný postup platný pro většinu redakčních systémů. Detailnější návod pro jednotlivé systémy naleznete na konci tohoto článku.

Příprava souborů pro instalaci

Nejdříve je nutné stáhnout instalační soubory ze stránek tvůrců. Redakční systém je obvykle distribuován v archivu ve formátu ZIP. Pokud máme soubor s instalačními soubory k dispozici, je třeba jej rozbalit do diskového prostoru serveru pomocí FTP protokolu.

Soubory umístíme přímo do adresáře, ze kterého chceme, aby se budoucí prezentace načítala. Nejčastěji se bude jednat o adresář www. Postup pro vytvoření libovolné subdomény naleznete zde.

Nejjednodušším způsobem je nahrát archiv pomocí WebFTP, které se postará i o rozbalení. Některé systémy se rozbalí přímo do daného adresáře, jiné si vytvoří vlastní podadresář. V takovém případě musíme soubory přesunout v adresářové struktuře o úroveň výše.

V příkladu výše bude instalace k dispozici na adrese http://joomla.example.com. Přejmenováním adresáře joomla na www zajistíte, že bude instalace i prezentace k dispozici na adrese http://www.example.com

Vytvoření databáze

Redakční systémy pro ukládání vytvářeného obsahu využívají nejen soubory umístěné na serveru ale také databázi. Tuto databázi je nutné nejdříve vytvořit v prostředí administrace v sekci Správa MySQL databází.

Ke konkrétní databázi je možné u většiny tarifů také vytvořit sekundárního MySQL uživatele. Pokud je tato možnost k dispozici, doporučujeme ji využít. Sekundární MySQL uživatel má přístup pouze k jedné konkrétní databázi a je možné upravit jeho práva. Tato možnost je tedy bezpečnější, než používání primárního MySQL uživatele.

Poznamenejte si prosím název vytvořené databáze, název MySQL uživatele a heslo k tomuto uživateli. Tyto informace bude nutné zadat během instalace.

Instalace redakčního systému v prohlížeči

Nyní je možné přistoupit k samotné instalaci. V internetovém prohlížeči otevřete adresu, kde se nachází připravené soubory pro instalaci. Pokud budeme předpokládat instalaci do adresáře www, pak prosím otevřete adresu www.example.com.

Pokud není prezentace doposud načítána z našich serverů, například pokud přecházíte od konkurence, nezapomeňte ve svém počítači upravit soubor hosts. Obsah uložený na našich serverech tak uvidíte pouze Vy a prezentaci si můžete v klidu připravit před změnou DNS.

Dále již pokračujte podle pokynů instalace. Nejpoužívanější redakční systémy jsou k dispozici i v českém jazyce pro snadnější instalaci a používání.

V průběhu instalace budete požádáni o zadání údajů k databázi. Nyní tedy vložte údaje, které jste si poznamenali v předchozím kroku. Mohou vypadat například následovně:

Pokud se nepodaří spojení s databází, pak prosím překontrolujte všechny uvedené údaje. Adresa serveru musí být vždy ve tvaru 127.0.0.1. Pokud je předvyplněna hodnota localhost, je třeba tuto hodnotu upravit.

Pokud proběhne spojení s databází v pořádku, nejtěžší část máte za sebou. Podle druhu redakčního systému bude nyní třeba doplnit některé další informace, které již volíte dle vlastního uvážení. Mohou to být přihlašovací jméno k administračnímu rozhraní daného systému, heslo, e-mail, název prezentace a jiné.

Gratulujeme, tímto je instalace dokončena a Vaše prezentace je k dispozici na zvolené adrese.

Instalace některých systémů vyžaduje dočasné upravení limitů, či jiné změny v hostingovém účtu. Pokud se vyskytnou jakékoliv potíže, neváhejte kontaktovat naši technickou podporu pomocí autorizovaného požadavku. Rádi Vám poradíme a s instalací pomůžeme.

Instalace redakčního systému s pomocí technické podpory

Předchozí návod obsahuje všechny obecné kroky ruční instalace redakčního systému. Pokud se přesto nedaří instalaci dokončit, kontaktujte nás autorizovaně z administrace. S instalací Vám poradíme, nebo instalaci provedeme za Vás.

Do autorizovaného požadavku prosím uveďte:

V případě, že neuvedete název databáze, vytvoříme databázi novou. Heslo k administraci Vám zašleme po instalaci.

Výhody instalace s pomocí technické podpory

Instalaci redakčního systému s pomocí technické podpory nabízíme jako alternativu k tzv. instalaci na jedno kliknutí. Tímto způsobem zaručíme, že instalujeme vždy nejaktuálnější verzi redakčního systému a v případě vyskytnutí nějakého problému můžeme zákazníka informovat a navrhnout také řešení. Provozování redakčního systému v aktuální verzi je základním předpokladem při obraně před případným zneužitím známých bezpečnostních chyb. Další nespornou výhodou je, že při výběru redakčního systému nejste omezeni žádným seznamem vytvořeným poskytovatelem služeb.

 

Související stránky

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.