Moodle

Moodle je otevřený softwarový balík umožňující snadnou tvorbu výukových interaktivních kurzů, které jsou dostupné pomocí sítě internet širokému spektru potenciálních uživatelů. Tento e-learningový systém je vhodným nástrojem pro vzdělávací účely. Systém je možné rozšířit o konkrétní zásuvné moduly. Pro svou jednoduchost a komplexnost je toto e-learningové prostředí využíváno vysokými školami pro výuku distančních studentů.

Instalace

Pouze pro PHP 5.3.0 nebo vyšší, v případě starší verze PHP doporučujeme přesun - stačí nás kontaktovat

E-learningový projekt Moodle můžete stáhnout např. na stránkách vývojářů. Po rozbalení archivu nakopírujte obsah do zvoleného adresáře na serveru. Doporučujeme využít náš WebFTP, který se postará o upload i rozbalení stáhnutého balíku přímo na FTP.

Důležité: Před samotnou instalací je důležité vytvořit na serveru adresář, který nebude dostupný ze stránek projektu. Pokud tedy instalujete stránky do adresáře /www vytvořte na stejné úrovni adresář pro data systému /moodledata

Instalaci spustíte vložením konkrétní URL do internetového prohlížeče. Samotná instalace projektu Vás provede konfigurací spojení s databází budoucí prezentace. Jednotlivé kroky instalace si nyní předvedeme.

Upozornění: v základní instalaci zabírají tabulky a struktura 15 MB je tedy potřeba vytvořit databázi o minimální velikosti 20 MB!

Prvním krokem je volba jazykové mutace projektu. Zvolte tedy dostupnou českou lokalizaci v políčku Language. Po přepnutí na Čeština (cs) již bude další instalace probíhat v českém jazyce. Potvrdíme volbu tlačítkem Další. Následně je potřeba vyplnit cestu k adresáři, který jsme si před samotnou instalací nachystali. Editujte tedy políčko Datový adresář a uveďte cestu k danému adresáři (např.: /hosting/www/example.com/moodledata). Pokračujte tlačítkem Další. V roletovém políčku Typ zvolte databázový ovladač MySQL Improved (native/mysqli). Pro nastavení spojení s databází se můžete inspirovat tímto obrázkem:

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit.cz!

Pokud databázi používáte nejen pro Moodle, je vhodné nastavit i prefix (pole Předpona tabulek). Databázi je samozřejmě nezbytné nejdříve vytvořit, což učiníte přes administraci Vašeho účtu. Při zakládání databáze doporučujeme zvolit kódování utf-8. Pokud se instalátor s databází bez problému spojí, bude v následujícím kroku vyzváni k odsouhlasení licence projektu. Pokud s licencí souhlasíte, můžete pokračovat tlačítkem Pokračovat.

Následující stránka shrne nainstalované a povolené moduly webserveru. Pokud je vše v pořádku skript vypíše hlášení "Prostředí Vašeho serveru plní všechny minimální požadavky"

Postupujeme dále tlačítkem Pokračovat na stránku samotné instalace. Pokud budou všechny součásti balíků systému Moodle správně instalovány, zobrazí se pod každou součástí zelené "Úspěch". Na další stránku konfigurace administrátora stránek pokračujeme tlačítkem Pokračovat. V políčku Obecné je potřeba vyplnit údaje hlavního uživatele stránek.

Dále je možné vyplnit Volitelné pole. Na konfiguraci úvodní stránky portálu pokračujeme tlačítkem Aktualizovat profil. Nastavení titulní stránky vložíme název portálu a popis titulní stránky do příslušných polí. Dále můžeme nastavit způsob registrace nových uživatelů. Veškeré nastavení potvrdíme tlačítkem Uložit změny. V současnosti jsme dokončili konfiguraci systému a stránka nás přesměruje do administrace portálu.

Mnoho úspěchů s Moodle Vám přeje tým ONEbit.cz

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.