MediaWiki

Úvod

Wiki obecně označuje webovou prezentaci, která umožňuje správcům jednoduchou editaci obsahu této prezentace. MediaWiki představuje výkonný nástroj, který využívá programovacího jazyka PHP a zobrazuje data z MySQL databáze. Stránky lze jednoduše editovat bez znalosti programovacích jazyků a je možné pracovat s obrázky a jinými multimediálními soubory. Více o MediaWiki se dozvíte na oficiálním webu: http://www.mediawiki.org/wiki/MediaWiki.

Instalace

Pouze pro PHP 5.3.0 nebo vyšší, v případě starší verze PHP doporučujeme přesun - stačí nás kontaktovat

MediaWiki stáhněte na domovských stránkách http://www.mediawiki.org/wiki/Download. Po rozbalení nakopírujete obsah do vytvořeného adresáře (subdomény) na serveru (pozor, při uploadu nepřevádějte názvy souborů na malá písmena). Případně použijte WebFTP, který se hravě postará o upload archivu, jeho rozbalení a umístění souborů na FTP.

Instalaci spustíte otevřením URL subdomény (adresar.example.com) ve Vašem internetovém prohlížeči. Instalace nyní otestuje server, zda-li je možné projekt úspěšně nainstalovat. Pokud se na konci výpisu objeví "Environment checked. You can install MediaWiki", je vše v pořádku.

Do jednotlivých kolonek vyplňte přihlašovací údaje pro právě vznikající web a zvolte jazyk. Níže uveďte údaje nutné pro spojení s databází: login, heslo, hostitel a název databáze. Vodítkem pro správné vyplnění Vám může být následující obrázek:

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit.cz!

Před pokračováním nezapomeňte databázi vytvořit v administraci (doporučujeme zvolit kódování utf-8). Pokud budete databázi sdílet i s jiným projektem, zadejte v nastavení MediaWiki i prefix.

Poznámka: Pokud Vás instalace nepustí dále bez vyplnění "Superuser", zadejte stejný login a heslo jako výše u přístupu k databázi. Nezapomeňte ve spodní části stránky zvolit správné kódování "MySQL 4.1/5.0 UTF-8". Pokud jste vyplnili vše potřebné, můžete instalaci potvrdit kliknutím na "Install MediaWiki".

Po dokončení instalace v textu stránky instalátor vypíše "Installation successful!". Následně překopírujte vygenerovaný skript config/LocalSettings.php do kořenového adresáře MediaWiki. Nakonec odstraňte adresář config. Tímto je instalace MediaWiki v české verzi dokončena.

Mnoho úspěchů s MediaWiki Vám přeje tým ONEbit.cz.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.