LFTP - návod

LFTP je konzolový FTP klient určen pro systémy typu Unix s velmi pestrou škálou propracovaných příkazů pro práci s FTP. Automaticky detekuje podporované typy přenosů FTP serveru a při komunikaci se servery ONEbit.cz implicitně využívá bezpečnou šifrovanou komunikaci SSL/TLS.

Pro ukázku uvádíme příklady nejpoužívanějších příkazů. Možnosti LFTP jsou mnohem rozsáhlejší, zájemcům vřele doporučujeme nahlédnout do dokumentace man lftp (popř. zde).

Spojení s FTP serverem

Základní syntaxe programu: lftp -u uživatel[,heslo] adresa.ftpserveru.tld

Přejděte do pracovního adresáře, který obsahuje data Vašich stránek a inicializujte FTP spojení (uživatele heslo a ftp hostitele nahraďte Vašemi). Pokud heslo neuvedete, budete na něj v případě potřeby dotázáni.

lftp -u example_com,heslo ftp.example.com

Práce s LFTP

Nadále se nacházíte uvnitř konzole programu lftp, kde se pohybujete a pracujete velice podobně, jako jste zvyklý u konzolí systémů Unix. Včetně plně podporované mocné klávesy tab, která intuitivně dokončuje názvy příkazů nebo souborů/adresářů, popř. při dvojitém stisku nabízí možné alternativy.

Pohybovat se v adresářové struktuře FTP prostoru můžete běžným způsobem pomocí cd, obsah aktuálního adresáře vylistujete pomocí ls

Práci s LFTP ukončíte zadáním příkazu quit

Příklady použití:

cd www
ls
ls images
ls ../test
cd ..

Přenos souborů

Uploadovat konkrétní soubor můžete pomocí put. Pro upload celého adresáře vč. obsahu (rekurzivně) lze využít příkaz mirror -R. Bez parametru -R funguje mirror obráceně, tedy pro download adresáře. Pokud není zadán název adresáře, přenáší mirror současný adresář, ve kterém stojíte.

Příklady použití:

cd www
put index.php

mirror

mirror -R www

Nejpoužívanější příkazy

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.

Kopírování, publikování nebo šíření obsahu není dovolené bez předchozího písemného souhlasu společnosti ONEsolution s.r.o.