Joomla 3.x

Úvod

Joomla nabízí snadnou správu obsahu Vaší prezentace bez nutnosti podrobných znalostí programovacích jazyků a jako OpenSource je samozřejmě zdarma.

Instalace

Pouze pro PHP 5.3.0 nebo vyšší, v případě starší verze PHP doporučujeme přesun - stačí nás kontaktovat

Nejdříve je nutné Joomlu stáhnout, doporučujeme na oficiálním webu projektu (http://www.joomla.org/). Po rozbalení nakopírujete soubory do vybraného adresáře (doporučujeme použít WebFTP, který se postará o upload i rozbalení stáhnutého balíku přímo na FTP). Přes webový prohlížeč spusťte instalaci zadáním např. adresy adresar.example.com

Krok 1

Prvním krokem instalace je nastavení webové prezentace (název webu, popis, atd.). Rovněž se zde nastavuje email. adresa správce a heslo do administrace webu. Pokud si nepřejete, aby Vaše webové stránky byl veřejně dostupné/viditelné ihned po dokončení instalace, stačí ve spodní části stránky přepínač nastavit do polohy "ANO". Nastavení uveřejnění webové stránky pak lze kdykoliv aktivovat v administraci webové prezentace.

Krok 2

Zde vyplníte údaje související s MySQL databází. Tyto údaje obdržíte e-mailem při založení Vašeho webhostingového účtu. Databázi je samozřejmě třeba nejdříve vytvořit, což učiníte přes administraci Vašeho účtu na www.oneadmin.cz. Při zakládání databáze důrazně doporučujeme zvolit kódování utf-8. Tímto obrázkem se můžete inspirovat:

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit.cz!

Krok 3

V tomto finálním kroku si zvolíte, zdali chcete do prezentace nahrát ukázková data. Dále zvolíte, zdali chcete nastavení Vaší webové prezentace (jako např. uživatelské jméno, heslo atd.) poslat na email vyplněný v prvním kroku.

Dále instalátor provede kontrolu potřebných funkcí a nastavení webserveru (verze PHP, register globals atd.). Pokud byste potřebovali nějaké funkce povolit, stačí nás kontaktovat.

Krok 4

Dalším krokem je samotná instalace. Jedná se o automatizovaný proces, jehož výsledkem by měla být hláška o úspěšnosti instalace CMS Joomla. Rovněž zde máte možnost rovnou nainstalovat českou lokalizaci (češtinu lze poté kdykoliv doinstalovat, postup naleznete níže). Dále Vám instalace poradí, abyste smazali adresář s instalačnímu soubory, což také nejen z bezpečnostních důvodů udělejte (adresář nebudete nadále potřebovat).

Tímto je instalace Joomla! dokončena a můžete se přihlásit do administrace.

Nastavení češtiny

Češtinu pro Joomlu můžete nainstalovat již v průběhu instalačního procesu samotné Joomly (ještě před vymazáním složky s instalačními soubory). Pokud jste tento krok přeskočili, nevadí. Instalaci češtiny (popř. i jiných jazyků) lze provést pohodlně po přihlášení do administračního panelu Joomly. Na hlavní stránce v pravém menu stačí kliknout na "Language manager → Install languages". Jazyky jsou seřazeny abecedně, stačí tedy vyhledat a vybrat "Czech" a poté kliknout na tlačítko "Install" v levém horním rohu. Měla by se zobrazit hláška o úspěšnosti instalace.

Jazyk je pak nutné nastavit jako výchozí a to jak u stránek, tak u administrace. Přejděte tedy do "Extensions → Language manager" a u jazyka "Czech" klikněte na symbol hvězdy ve sloupci "Default". Akci je třeba opakovat i na záložce "Administrace".

Další nastavení - .htaccess

V základní instalaci Joomla pokročilé úpravy nevyžaduje. Pokud však budete instalovat některá rozšíření Joomly, tak je pravděpodobné, že bude nutné upravit .htaccess. Po instalaci Joomla naleznete v hlavním adresáři soubor htaccess.txt. Pomocí FTP klienta či WebFTP jej přejmenujte na soubor s názvem .htaccess

Editujte obsah .htaccess souboru a odkomentujte řádek # RewriteBase /

Tímto by měly být veškeré úpravy úspěšně dokončeny. Mnoho úspěchů s projektem Joomla! Vám přeje tým ONEbit.cz.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.