Jak fungují e-mailové aliasy?

E-mailová schránka (mailbox)

Je e-mailovou adresou s určitým názvem (např. mail@example.com), která disponuje datovým prostorem pro uložení e-mailů.

E-mailový alias

Je e-mailovou adresou s určitým názvem (např. mail2@example.com), která nedisponuje vlastním datovým prostorem a příchozí e-maily tak fyzicky končí v e-mailové schránce, na kterou je tento alias navázaný (např. mail@example.com). E-mailový alias je tedy další název pro jednu e-mailovou schránku.

E-mailový alias u přesměrovávaných domén

E-mailový alias může být i na jiné doméně, než cílová schránka. Může tomu tak být u tarifů, které směrují doménu na jinou doménu s klasickým webhostingovým tarifem. Pokud jsou u takového tarifu e-mailové služby nastaveny aliasově, má každá schránka na hlavní doméně aliasovou podobu na doméně směrované. Např. při založení schránky mail@example.com (příklad hlavní domény) tak bude automaticky nad touto schránkou funkční alias s názvem mail@example.cz (příklad směrované domény).

Nastavení aliasu na webmailu

Odesílat poštu můžete i prostřednictvím webmailu. Po přihlášení ke konkrétní schránce klikněte na "Osobní nastavení", zde na záložku "Profily" a po kliknutí na "Nový profil" vytvořte profil, kde do kolonky "E-mail" uveďte název aliasu (ostatní položky kromě jména není nutné vyplňovat). Při odesílání zpráv nyní budete moci zvolit tento alias jako odesílatele.

Nastavení aliasu v e-mailovém klientu

Abyste mohli odeslat e-mail z aliasu prostřednictvím SMTP, vytvořte si v e-mailovém klientu nový účet, kde jako e-mailovou adresu použijte název aliasu. Ostatní údaje (Uživatelské jméno/login, heslo a SMTP server) zadejte shodné jako u e-mailové schránky nad kterou je alias vytvořen.