Jak zrychlit WordPress?

WordPress je oblíbený webový open-source redakční systém navržený tak, aby vyhovoval co nejširší škále použití. Z principu tak nemůže jít o nejrychlejší systém. Pokud ale i vy patříte mezi jeho spokojené uživatele, poradíme vám v několika málo krocích, jak výrazně zrychlit načítání CMS WordPress, a to bez znalosti programování.

Proč je rychlost načítání webu důležitá?

Rychlost načtení webových stránek je důležitá přinejmenším ze dvou důvodů. Prvním je trpělivost návštěvníků. Pomalé načítání je může snadno odradit od návštěvy stránky. Jak ukázala studie, v případě zpomalení načítání webu o 6 vteřin se míra jeho opuštění prakticky zdvojnásobí.

I když návštěvník přímo neodejde a trpělivě kliká na pomalém webu, snižuje se jeho chuť např. provést objednávku, což poznáte v nižší míře konverzí.

Druhým problémem pomalých stránek je znevýhodnění ve webových vyhledávačích. Google již v roce 2018 přidal rychlost načtení stránky mezi faktory, které ovlivní zobrazení výsledku vyhledávání.

Návštěvník tedy pomalý web častěji opustí, méně nakoupí nebo se na něj kvůli nízké pozici ve vyhledávačích ani nedostane.

Jak změřit rychlost webu?

Existuje mnoho nástrojů, kterými prověříte rychlost načítání. Můžeme doporučit např. Pingdom, do kterého pouze vložíte požadovanou URL a během chvilky zjistíte jak na tom váš web je. Součástí je i analýza slabých míst a doporučení jak je eliminovat.

Některé návody doporučují i speciální pluginy do WordPressu, které slouží ke změření a analýze rychlosti načítání webu. Tuto cestu ale příliš nedoporučujeme, přidáním dalšího pluginu můžete snadno načítání vašeho webu dále zpomalit.

Jak tedy zrychlit Wordpress?

Důležité je nešlápnout vedle už při prvním kroku, tedy u výběru poskytovatele webhostingových služeb. U ONEbit hostingu si zakládáme na včasném zavádění moderních technologií, které mají na rychlost načítání pozitivní vliv. Kromě umístění vašich dat na SSD úložiště jde i o podporu nejnovější verze PHP a HTTP/2. Dále stojí za zmínku OPCache - tato technologie ukládá do sdílené paměti přeložený kód a tím zlepšuje výkon PHP, neboť odpadá opakované překládání stejného skriptu při každém následném požadavku.

Zároveň je vhodné zvolit tarif, který disponuje dostatečným výkonem pro provoz open-source systému jako je WordPress. Pro ten doporučujeme zvolit alespoň tarif HOME a vyšší (dle aktuální náročnosti a návštěvnosti webu). Pokud si nevíte s volbou vhodného tarifu rady, kontaktujte nás - rádi vám poradíme.

Máte už webhosting? Žádný problém - přechod k ONEbit hostingu je jednoduchý! Poradíme vám a pomůžeme s přesunem vašeho webu i e-mailů zcela bez výpadku.

Další tipy pro zrychlení WordPressu

Pokud chcete mít WordPress opravdu rychlý, poradíme vám několik konkrétních kroků, které můžete nastavit sami buď úpravou souboru .htaccess nebo se můžete obrátit přímo na naši zákaznickou podporu.

1) Komprese Gzip / Brotli

Gzip komprese vašemu webu pomůže snížit velikost přenášených dat a přispěje tak k rychlejšímu načtení webu. Novější Brotli komprese od Google funguje na stejném principu jako gzip a dokonce je v některých aspektech efektivnější. O tom jak Gzip či Brotli aktivovat úpravou souboru .htaccess si můžete přečíst v tomto jednoduchém návodu.

2) Nastavení expires hlavičky

Další snadnou úpravou souboru .htaccess zajistíte to, že prohlížeč vybraný obsah stránky uloží do mezipaměti a při následující návštěvě jej není nutné stahovat znovu. Tím se zrychlí načtení webu a sníží náročnost na přenos dat.

On-line testy rychlosti načítání stránek mohou zobrazovat absenci tohoto prvku, přestože je aktivní a stránku skutečně zrychluje. Důvodem je to, že test obvykle prochází jen indexní soubor, kde při této konfiguraci nastavení není vidět.

3) Nasazení TLS certifikátu

Vedle zvýšení bezpečnosti a věrohodnosti vaší webové stránky vám může certifikát pomoci i se zrychlením, a to díky podpoře technologie TLS 1.3. Bezpečnostní certifikát u nás můžete mít zcela zdarma.

Bonusový tip pro profíky - HTTP/2 Push

Toto nastavení vyžaduje zásah do programového kódu od zkušeného uživatele či správce WordPressu.

Standardně si webový prohlížeč při načítání stránky stáhne HTML obsah, přečte jej a zjistí jaké .css, .js a obrázky si má ještě postahovat. HTTP/2 Push umožní některé zdroje ze serveru posílat ještě předtím, než si o ně webový prohlížeč sám řekne.

Více o HTTP/2 Push si můžete přečíst např. zde.

WordPress můžete mít nejen rychlý, ale i bezpečný. O tom, jak vaše data chráníme pomocí unikátního nástroje AntiMalware a o dalších nástrojích, kterými zvyšujeme bezpečnost, si můžete přečíst v tomto článku.

Pomohou pluginy WordPressu?

Některých výše zmíněných i několika dalších nastavení můžete docílit také nainstalováním pluginů do vašeho WordPressu. Za zmínku stojí například WP Fastest Cache, který doporučujeme především pro jeho primární funkci, tedy načtení stránky z diskové cache, při které se nespouští PHP interpret a celý proces se tak urychlí.

Každý plugin však může skrývat další zatížení WordPressu a případné bezpečnostní riziko. Proto je vhodnější se pokud možno pluginům vyhnout a optimalizace dosáhnout přímo v programovém kódu či souborech .htaccess. Proto jsme tu my a některá výše uvedená nastavení provedeme rádi za vás v rámci naší zákaznické podpory - stačí se jen ozvat.

Gzip a expires hlavičky budete mít aktivní automaticky, nainstalujete-li WordPress v administraci svého účtu přes instalaci na kliknutí.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.

Kopírování, publikování nebo šíření obsahu není dovolené bez předchozího písemného souhlasu společnosti ONEsolution s.r.o.