Coppermine

Úvod

Coppermine je lehce instalovatelný, jednoduše ovladatelný OpenSource projekt pro tvorbu obrázkových galerií. Tento program nabízí funkce jako automatickou tvorbu náhledů, šablonový systém pro jednoduché přizpůsobení obrázků, funkci e-pohlednic, možnost vkládání komentářů a další. Všechny tyto funkce můžete ovládat přes jednoduché webové administrativní rozhraní.

Instalace

Pouze pro PHP 5.3.0 nebo vyšší, v případě starší verze PHP doporučujeme přesun - stačí nás kontaktovat

Instalace Coppermine není žádnou složitou záležitostí, nicméně si jednotlivé kroky popíšeme. Nejdříve je třeba Coppermine stáhnout, což můžete například na oficiálním webu projektu (http://coppermine-gallery.net/). Po rozbalení soubory nakopírujte do Vašeho adresáře na severu. Můžete použít i WebFTP, jehož prostřednictvím projekt umístíte na server včetně rozbalení.

Nejprve vytvořte databázi prostřednictvím administrace, doporučujeme zvolit kódování utf-8.

Instalaci vyvoláte tak, že ve vašem internetovém prohlížeči otevřete URL s Coppermine gallery. Následně se zobrazí úvodní obrazovka s licenčními podmínkami atp. Také si zde můžete zvolit jazyk instalace. Kliknutím na tlačítko „Let's Go" ve spodní části obrazovky přejděte k dalšímu kroku instalace, kde proběhne kontrola nahraných souborů. V dalším kroku proběhne kontrola zapisovatelnosti potřebných adresářů.

Šestým a velmi důležitým krokem je vyplnění údajů pro spojení s databází. Tyto údaje obdržíte e-mailem při založení Vašeho webhostingového účtu. V tomto kroku si také zvolíte login a heslo pro přihlášení k administraci programu Coppermine. Tyto údaje doporučujeme pečlivě uschovat. Pomůckou Vám může být následující obrázek:

Poznámka: example.com je uváděn jako vzorový údaj. Uvádějte vždy údaje, které jste obdrželi při založení webhostingového účtu ONEbit.cz!

Potvrďte kliknutím na "Next step". V tomto kroku vyberete MySQL databázi, do které se má Coppermine nainstalovat.

Pokud chcete vytvořit novou databázi, proveďte tak pomocí administrace služeb ONEadmin, nikoliv pomocí instalace samotné!

V dalším kroku se vytvoří databázová struktura a na dalším, posledním kroku, zadáte údaje pro administrátora redakčního systému.

Pokud jste vše vyplnili správně, zobrazí se oznámení o úspěšné instalaci. Kliknutím na Login vstoupíte do administrace projektu Coppermine.

Nastavení

Určitě Vás potěší, že již od verze 1.3.3 jsou součástí Coppermine i jazykové lokalizace. K nastavení češtiny proto není nutné cokoli stahovat. V nastavení si můžete například změnit e-mail administrátora, název Vašich stránek, atp. Jednotlivé možnosti nastavení si pozorně přečtěte, neboť některá nastavení lze měnit jen před uložením prvního obrázku do databáze.

Mnoho úspěchů s projektem Coppermine Vám přeje tým ONEbit.cz.

 

Pomohl Vám tento článek?

To jsme rádi. Věděli jste, že Vám můžeme pomoci i s přesunem webových stránek na lepší webhosting? Vyzkoušejte ONEbit® hosting na 60 dnů zdarma a přesvědčte se sami, že máme tu nejlepší podporu široko daleko. Za zkoušku nic nedáte. Doslova.

Kopírování, publikování nebo šíření obsahu není dovolené bez předchozího písemného souhlasu společnosti ONEsolution s.r.o.